„Brufeni“ si bouchli soustředění na Vranově

„Brufeni“ si bouchli soustředění na Vranově

Po delší době jsem byl opět „donucen“ písnout nějaký řádek o našem počínání. V minulých dvou letech jsme s Martinem objížděli Jeseníky, nazvané jako „Tour de Jeseníky“. Letos jsme zvolili Vranov nad Dyjí a přidal se k nám náš týmový nováček Richard. Společně jsme tak naplánovali minisoustředění.

Úkol byl jasný, absolvovat co nejvíce kvalitních výšlapů a najet nějaký objem. Ve výsledku jsme tento úkol z mého pohledu splnili. Zvládli jsme dohromady 9 výjezdů s nájezdem 720 km a převýšením přes 7700 metrů.

První dva výjezdy jsme absolvovali na české straně a kroužili jsme okolo přehrady Vranov. Bohužel, aktuální stav některých našich pozemních komunikací nižších tříd není vhoden pro silniční cyklistiku a tak jsme zbylých 7 výjezdů naplánovali v sousedním Rakousku. Pouhých 11 kilometrů od ubytování začínalo skvělé cyklistikování. V porovnání s CZE cestami jsme si „chrochtali“ blahem. V Rakousku nás čekalo velmi milé zjištění, téměř žádný provoz, udržované silnice bez nerovností a slušní řidiči.

Jelikož jsme to nikdy neplánovali, ale tak nějak se to sešlo, pravidelně jsme závěrem každého švihu „lehce“ spurtovali o tzv. „zlatý převodník“. V úseku mezi Šanovem a Vranovem pro to byly ideální podmínky a skvělá cesta. Stačilo málo, aby došlo k mírnému zrychlení ve stoupnání a hned bylo jasné, co bude následovat. Bylo skvělé se porovnávat po 70, 90 nebo 156 kilometrech v nohách. Každý ze sebe vydal maximum a chtěl spurty ve třech úsecích vyhrát. Toto bláznění nás stálo nějakou sílu, což bylo cítit v posledním stoupání k přehradě. Tam jsme švihy zakončili točenou zmrzlinou a lehkým vyjetím.

Trasy

Okolo přehrady

Distance: 43.10km Moving time: 1:38:27 Elevation: 599m

První trasa byl takový prvotní průzkum okolí. Kvůli Ricardovým bolestem zad jsme vyrazili pouze my dva s klackem.

Od hotelu jsme se dali přes lávku směrem ke hrázi a za ní pokračovali směr Lančov a dále po cyklostezce ke zřícenině hradu Cornštejn. Po lehké obhlídce zříceniny jsme pokračovali dolů k vodě, přes most na druhou stranu a stoupáním do Bítova. Za Bítovem jsme si udělali malou zajížďku k hradu Bítov, který byl ovšem při pondělku zavřen. Stoupáním jsme se vrátili zpět na křižovatku a pokračovali v průzkumu přes Chvaletice a Zálesí. Když jsme dojeli k odbočce směr hotel, tak jsme se rozhodli trasu ještě prodloužit a pokračovali tak přes Štítary a Šumnou dolů do Vranova nad Dyjí, odkud jsme vystoupali zpět k hrázi a hotelu.

Celá cesta byla pořád příjemně nahoru a dolů. Nicméně na 90% trasy byl otřesný asfalt


Podél hranic směr Jemnice

Distance: 71.72km Moving time: 2:36:44 Elevation: 830m

Na druhý švih jsme již vyrazili ve třech a v plánu bylo kolem 70km.

Vyrazili jsme přes hráz dolů do Vranova, odkud jsme si v poklidném tempu vyšlápli kopec nahoru kolem zámku. Následně jsme pokračovali příjemnýma houpačkama podél hranic do Uherčic. Cesta byla místy slušná a místy opět celkem rozbitá. Z Uherčic jsme se vydali přes Lubnici směr Jemnice, nicméně z důvodu opravy mostku jsme museli jet objížďkou přes Polici. Z Jemnice jsme pokračovali po krásném asfaltu na Dešov a dále směr Šumná a Onšov, kde už byla cesta opět hodně rozbitá. Sjezdem do Vranova a výjezdem k hrázi jsme dorazili do cíle.

Hardegg

Distance: 50.25km Moving time: 1:46:55 Elevation: 502m

Třetí jsme se rozhodli, že zkusíme přejet do Rakouska, což se ve výsledku ukázalo jako skvělý nápad a změnilo to naše plánování zbytku pobytu.

Z Vranova jsme přejeli do obce Šafov, ze které jsme po cyklostezce EV13 překonali Česko-Rakouské hranice a dostali se do obce Langau. Odtud jsme pokračovali po silnici přes Riegersburg do Hardeggu. Po krátkém focení jsme se vydali příjemným stoupáním směr Niederfladnitz. Poté jsme zvolili cyklostezku číslo 8, která se příjemným lesíkem stáčela zpátky k hranicím a ve vesnici Mitterretzbach nás dostala zpátky na českou stranu. Pěknou asfaltovou silnicí jsme se dostali do Znojma, kde jsme bohužel chytli dopravní špičku a mezi auty a kamióny se probíjeli na konec, abychom se přes Citonice, Vracovice a Lesnou dostali zpátky do Vranova.

Drossendorf a údolí Dyje

Distance: 81km Moving time: 3:03:29 Elevation: 982m

Dalším plánem bylo zkusit v Rakousku jet na opačnou stranu. Tradiční cestou jsme dostali do Langau a dále pokračovali do Drossendorfu, kde jsme se kolem zámku dostali na silnici vedoucí v údolí podél řeky Dyje do Eibensteinu. Zde jsme minuli zříceninu hradu a příjemným táhlým stoupáním v lese po silnici L173 dorazili do Zissersdorfu. Odtud jsme celkem svižně projeli přes Geras do Oberhofleinu a krátkým stoupáním do Langau.

V Langau jsme udělali pár fotek a domluvili se na další cestě, která vedla směr Riegersburg a spojovací cestou do Šafova. Odtud jsme cestu zakončili několika spurty v mírných stoupáních a sjezdem do Vranova.


Páteční rychlovka

Distance: 70.15km Moving time: 2:34:34 Elevation: 763m

V pátek jsme měli v plánu po obědě odjet na víkend domů a tak jsme chtěli dopoledne dát nějakou rychlovku.

Z Šafova jsme se tentokráte vydali do Riegersburgu, odkud jsme se delším mírným sjezdem dostali až do Weitersfeldu a dále menším sprintíkem do Oberhofleinu. Následoval výšlap do Langau a přes Šafov rychle zpátky na oběd.

Klackovi pondělní problémy

Distance: 90.80km Moving time: 3:17:53 Elevation: 1040m

V pondělí jsme byli opět natěšení na příjemné svezení po rakouských silnicích. Jakmile jsme vytáhli naše stroje z auta, čekalo klacka překvapení v podobě prasklého zadního pláště. Bylo to nemilé překvapení, hlavně také proto, že ten prasklý plášť byl fungl nový – v neděli nasazený. No nic, Martin nás poslal na švih a sám byl nucen jet autem do Znojma pro nový plášť.

My jsme mezitím s Ricardem vyrazili obvyklým začátkem do Drossendorfu, přes Eibenstein do Raabs an der Thaya, kde jsme měli dále pokračovat po cyklostezce Thayarunde a silnici L52 do Aigenu. Tady jsme bohužel trochu zakufrovali a po cyklostezce dojeli až do Gros-Siegharts. Odtud jsme se snažili vrátit do Aigenu a napojit se na původní trasu.

Mezitím klacek úspěšně opravil kolo a sprintem se nám vydal naproti. Potkali jsme se na silnici L174 před Goslamem a spolu pokračovali zkratkou přes Geras a Langau do Vranova.

Úterní kilečko přes Karlstein

Distance: 103.05km Moving time: 3:49:07 Elevation: 1195m

Další den bylo v plánu kilčo. Obvyklou trasou jsme se dostali do Drossendorfu a vesničkami podél hranic pokračovali do městečka Karlstein an der Thaya, v kterém se tyčí pěkný hrad. Odtud jsme přes Loibes pokračovali do Gros-Siegharts.

V tuto chvíli nás pomalu začínal dohánět déšť. My ale pevně věřili, že se mu vyhneme a pokračovali jsme stejnou cestou jako včera. Déšť nás dohnal někde u Gerasu, nicméně za hranicemi už to bylo zase téměř dobrý.

Výlet do Laa

Distance: 157.96km Moving time: 5:44:14 Elevation: 1164m

Ve středu jsme chtěli prubnout nějakou větší vzdálenost a tak klacek naplánovat celodenní výlet do Laa an der Thaya v délce cca 160km.

Přes Šafov a Riegersburg jsme se vydali směrem Retz, cesta ubíhala celkem rychle a tak jsme se poté přes Kleinriedenthal a Jetzelsdorf dostali na silnici B45 do Laa. Tento úsek byl celý téměř po rovině a tak jsme svižným tempem dorazili do našeho cíle a začali zde hledat kde bychom si dali oběd. Bohužel to byl celkem problém a tak jsme nakonec vzali zavděk kavárnou Stoiber na rohu náměstí, kde jsme si dali domácí sendvič, kávičku, colu a zákusek.

Posilněni jsme vyrazili na cestu zpět přes Hanfthal, Unterstinkenbrunn a Mailberg zpět na silnici B25. Po této silnici jsme pokračovali opět svižně směrem Pulkau. Směrem od Vranova se ale bohužel začalo celkem silně zatahovat a tak jsme očekávali déšť. Před Pulkau jsme odbočili na silnici L41 vedoucí do Weitersfeldu. Zde nás čekal nepříjemný kopec, jesště stížený silným protivítrem přínášejícím déšť. Z Weitersfeldu jsme za silného deště jeli podél trati stoupáním v lese do Riegersburgu. Na závěr, ač durch promočeni, jsme si neodpustili naše oblíbené úseky a spurty v nich.

Pohodička na závěr

Distance: 48.14km Moving time: 1:57:49 Elevation: 633m

Na závěr jsme se chtěli ještě jednou podívat na Hardegg a poté to vystoupat po cyklostezce EV13 do Čížova. Původně jsme chtěli trasu více natáhnout, ale na obloze se zase začali vytvářet dešťové mraky a my tentokrát nechtěli zmoknout.

Nahoře jsme se alespoň domluvili, že zkusíme získat KOM na Strava úseku vedoucím do Vranova. Naplánovali jsme si taktiku a šli do toho. Tento cíl se nám podařil úplně parádně, jelikož jsme se ve výsledkové listině tohoto úseku naskládali na prvních třech místech 🙂