Růžovky na trailech v Jeseníkách

Rychlebské stezky mapa

Nedávno jsme se společně s týmovým parťákem Martinem vyskytovali v lázeňské části města Jeseník. Při týdenním pobytu jsme naplánovali dva bikové výjezdy. Být na severu Moravy, mít sebou biky a nenavštívit Rychlebské stezky, tak to by byl „bikerský“ hřích. Proto jsme jedno odpoledne vyrazili přes kopec protáhnout naše biky na již zmíněné Rychleby.

Poněvadž jsme byli limitováni časem, nebylo to na projetí všech trailů, navíc černý potok byl uzavřen pro těžbu dřeva a tak jsme především jeli zdolat náš nejoblíbenější trail „superflow“. Tento trail je z mého pohledu velice povedený, je rychlý, technický, plný klopenek, ale i kamenných překážek. Je to úplně odlišný trail, než-li traily v Moravském Krasu. Celý superflow jsme zdolali úspěšně bez pádu, ale po technické stránce jsem cítil mnoho nedostatků. Jakmile jsme dorazili na základnu, podpořili jsme trailbuildery příspěvkem, doplnili bidony a vyrazili zpět směr Jeseník. Cestou zpět nás čekalo několik náročných výjezdů, ale i tyto výjezdy jsme si společně s Martasem užili. Tady platí „co si sjedete, tak si poctivě i vyjedete…“. Navíc jsme si projeli úvodní část superflow znovu a to byla již jiná jízda…

Další bikerské odpoledne jsme strávili v obci Lipová-lázně, kde Martas objevil traily s názvem Lipovské stezky – které se charakterizují jako příměstské trailcentrum pro celou rodinu. Ano, technická náročnost není tak náročná jako na Rychlebech, ale i zde si to náramně užijete, dle mého především červené traily…

Lipovské stezky

Je zde celkem pět trailů. Dva modré společně s černým najdete na louce za hotelem Helios a zbylé dva červené traily najdete na kopci Toč, který je cca 1 km od černého trailu. Vše je dobře značeno, takže by jste neměli zabloudit.

Lipovské stezky mapa

Dle našeho názoru nejlepší traily jsou právě ty červené. I stoupání na ně je velice zábavné a i když se nejedná o dlouhé stoupání, v rychlejším tempu si dáte příjemně do těla a vyzkoušíte si tak techniku jízdu při stoupání.

Musíme kvitovat vybudování těchto trailů. Je to skvělá příležitost pro širokou veřejnost vyzkoušet si bikování tak trochu jinak. Především jsou vhodné pro děti. Mírné stoupání vás hned nevyčerpá, takže můžete jezdit celé odpoledne/dopoledne. No a kromě trailů ještě doporučuji navštívit lázně Jeseník a místní přírodní Balneopark, kde můžete po bikování parádně zrelaxovat.