Dovolená v Salzbursku

V letošním roce jsme se rozhodli strávit dovolenou v naší oblíbené destinaci Rakouských Alp – Salzburgerland. Zároveň se nám podařilo ukecat Michala s rodinou, aby vyměnili jejich oblíbené polehávání na Chorvatských plážích za trochu akčnější dovolenou. Byli jsme úspěšní a tak jsme si již na začátku roku našli a zarezervovali vhodné ubytování pomocí portálu booking.com. Konkrétně se jednalo o pronájem poloviny nového domu (Chalet Lengberg B1) v malé vesničce Lengdorf vedle Niedernsillu. Kvůli většímu klidu jsme vybrali termín těsně před začátkem letních prázdnin.

S blížícím se odjezdem, jsme provedli plánování cesty a výletů (samozřejmě se nám povedlo do programu propašovat i kola – co bysme to jinak byli za cyklisty 😀 ), zabalili a těšili se na odjezd. Bohužel ale v předvečer odjezdu přišla od Michala špatná zpráva, že jejich synek není úplně v pořádku a že ráno s ním zajdou k doktorovi. V pátek ráno se to bohužel potvrdilo a my sme byli nuceni odjet sami s tím, že se k nám případně připojí v pondělí pokud kontrola u doktora dopadne dobře. Vydali jsme se tedy na cestu: D1 směr Brno, poté přes D52 do Mikulova, pokračovat v Rakousku po novém úseku A5 směr Vídeň, před ní uhnout směrem na Stockerau, Krems a St. Polten, u kterého se napojit na A1 směr Linz, Salzburg, na křížení se držet na A10 směr Vilach, poté sjet na sjezdu č. 47 Bischofshofen a držet se na Zell am See, Kaprun, Mittersil. Do cíle jsme dorazili pohodovou jízdou s přestávkami zhruba po 8mi hodinách, vyzvedli si klíče od objektu a šli prozkoumat ubytování. Jednalo se o novostavbu dvoupodlažního samostatně stojícího domku s veškerým vybavením, včetně sauny, venkovního grilu a kolárny / lyžárny.

Den první (sobota)

Tento den jsme pojali jako seznamovací a část rodiny se vydala na procházku a menší nákup do sousedního Niedernsillu, druhá část pouze na procházku a já si vzal na starost obstarání Salzburgerland card (viz. níže) spojené s projížďkou na kole. Jelikož byla sobota, tak nejbližší infocentrum v Niedernsillu bylo zavřeno a tak jsem se vydal po cyklostezce do Zell am See, po nákupu karty jsem pokračoval druhou stranou jezera zpátky směr Kaprun, kde jsem si udělal malou stoupací zajížďku ke Kesselfall Alpenhaus a poté zpět do Lengdorfu. Odpoledne jsme si pak vyčlenili pro prohlídku soutěsky Sigmun Thun-Klamm s následnou pohodovou procházkou kolem Klamm See.

Pro ty co nevědí co je Salzburgerland Card, jedná se o slevovou kartu se kterou můžete zdarma nebo se slevou absolvovat spoustu atrakcí od bazénů, přes muzea, hrady, přírodní zajímavosti až po lanovky. Kartu seženete v každém Tourist centru buď na 6 nebo 12 dní. Ta 6ti denní stojí 66€ na osobu (děti do 6ti let jsou zdarma). Pokud plánujete se jen tak poflakovat, tak se to nevyplatí. Pokud ovšem plánujete nabitý program jako my a především využívání lanovek, lázní apod., které stojí kolem 27€ tak s kartou výrazně ušetříte.

Den druhý (neděle)

V neděli jsme si naplánovali výlet lanovkou na kopec Gabühel, kde jsme si chtěli vychutnat výhledy na Hochkönig, což je nejvyšší vrchol Berchtesgadenských Alp. Nicméně po příjezdu do městečka Dienten am Hochkönig jsme zjistili, že lanovka jezdí pouze v určité dny a neděle k nim nepatřila (bylo mi vyčteno, že jsem to špatně naplánoval, což se přiznávám). Nicméně jako náhradní program jsem zvoli soutěsku Seisenbergklamm ve vesnici Weißbach bei Lofer (cesta přes Saalfelden na Lofer) a ostatním jsem tam zlepšil náladu. Po prohlídce jsem ještě ostatní a především děti zanechal hrát si na místním hřišti a já se vydal zpět do Lengdorfu kolmo (po cyklostezkách směr Saalfelden, Zell am See a Lengdorf)

Den třetí (pondělí)

Počasí bylo ráno deštivé a tak bylo rozhodnuto, že se vydáme na odpočinek do termálních lázní Alpentherme gastein ve městečku Bad Hofgastein. Tyto lázně nabízí vyžití pro celou rodinu, jelikož se zde nachází různě velké bazény, atrakce a samozřejmě i wellness centrum s různými saunami a výhledy na okolní hory. My všichni, včetně rodičů jsme si asi nejvíce užili dva tobogány – jeden pomalejší a točitý, druhý užší a rychlý takže člověk vůbec nevěděl kde je až ho to najednou vyplivlo dole. S tchánem jsme se pak hecovali, kdo ho sjede rychleji, jelikož u něj byla k dispozici časomíra.

Den čtvrtý (úterý)

Ráno bylo vzhledem k počasí rozhodnuto, že se pojede na Weissee. Vzhledem k tomu, že to bylo kousek, tak jsem se rozhodl, že si to dám tam i zpět na kole. Vyrazil jsem tedy po cyklostezce do Uttendorfu a odtud stoupal údolím k nástupní stanici lanovky na Weissee. Celé stoupání má zhruba 16,5 km, kdy začátek je celkem mírný a posledních 7,5 km se cesta zvedá podstatně více, navíc se spoustou ostrých zatáček (podle záznamu i plánovače jsem nastoupal bratru slušných 1000 výškových metrů). Jakmile dorazil zbytek autem, vyvezli jsme se lanovkou nahoru k Berghotel Rudolfshütte a jezerům Weissee. Vzhledem k tomu, že nahoře byly pouze 4 °C a na okolních kopcích sníh, udělali jsme pouze obhlídku blízkého okolí a vydali se na cestu zpět dolů – ženy a děti lanovkou a já s tchánem pěšky pěkným sestupem k prostřední stanici. V případě příznivého počasů doporučuji výšlap značenou cestou na Medelzkopf, kde se můžete vyfotit u kříže a vychutnat si nádherné výhledy na okolní hory a údolí (slabší kusy se sem mohou přiblížit sedačkovou lanovkou).

Den pátý (středa)

Počasí nám opět nepřálo, ale i přesto jsme se vydali navštívit vrchol Asitz dostupný lanovkou kousek za Leogangem. Na zpátek jsem měl opět naplánováno kolo, ale kvůli dešti jsem bohužel nerealizoval. Nahoře jsme se opět krátce porozhlédli, prošli a užili si hlazení volně pobíhajících koní a krav. Pak jsme se ještě zastavili u prostřední stanice, kde se nachází Sinne-Erlebnispark a můžete si tu odpočinout, prohlédnout různé bylinky apod. Bikeři se zde můžou pořádně vyřádit na trasách v bikeparku Leogang, kde se jezdí například i světové poháry ve sjezdu.

Den šestý (čtvrtek)

Počasí opět špatné a tak jsme jej využili ke koupání a odpočinku v termálních lázních Felsentherme Gastein v Bad Gasteinu.

Den sedmý (pátek)

Počasí kupodivu opět špatné, nicméně jsme se vydali do městečka Bad Gastein, kde rodiče a děti opět navštívili termální lázně. Já s ženou jsme se vydali prozkoumat kopec Stubnerkogel, kam jsme se vyvezli lanovkou Stubnerkogelbahn. Nahoře se nachází vysutý most s výhledy do hlubin, několik vyhlídek a pěkná procházka po hřebenech hor. My sme si zde ovšem vychutnali viditelnost nula a mrholení. I tak jsme se ale pěkně prošli a pokochali rostoucími bylinami. Odpoledne se počasí již lehce umoudřilo a tak jsme se na zpáteční cestě zastavili v údolí Raurisertal, přesněji jsme zajeli placenou cestou a následnou procházkou na Kolm Saigurn. Toto doporučuji všem, kteří si chtějí vychutnat nádhernou přírodu a naprostý klid.

I když jsme zrovna během celého pobytu narazili na ošklivé a chladné počasí, i tak jsme si to tu užili a již se těšíme na příští rok, tentokráte snad i s Michalem a rodinou.