Rychlebky

Rychlebské stezky. Těžko u nás najdete bajkera, který by o tomto místě, často také přezdívaném Mekka terénní cyklistiky, nikdy neslyšel. Většina z vás sem zavítá alespoň jednou za sezónu, aby poměřila síly a techniku s kameny, které tvoří převážnou část místního terénu. Najdou se však i tací, kteří kouzlu Rychlebských hor propadli natolik, že zde tráví nejeden volný víkend, ba dokonce i celou dovolenou. Do této skupiny jsem se letos zařadila i já.

Všechno to začalo na jaře. Zahájení sezóny, první brigáda a já, jen se svým kolem, stanem a pouhou představou o tom, co všechno pojem „Rychlebky“ představuje.

Na první brigádě se nás sešlo úctyhodných 165 a Stezky se tímto v rámci akce Take care of your trails weekend zařadily mezi světovou špičku v účasti na podobných akcích. Společnými silami jsme začali stavět úplně nový trail, který se napojil na původní trail Mramorový. Postupně během sezóny byl tento úsek vylepšován a po dokončení dostal jméno Hupcuk. Další brigády pokračovaly na zatím ilegálním trailu Sítko, pojmenovaném podle obřího balvanu, který sjedou pouze ti nejlepší a nejodvážnější bajkeři. Tento trail bude otevřen nejspíše v příští sezóně. Další žhavou novinkou letošního roku se stal Obelix a hned si získal srdce všech bajkerů a bajkerek. Jedná se o asi 300m dlouhý úsek tvořen balvany, které jsou za sebou však dokonale poskládány tak, aby měly to požadované flow.

Vedle novinek jsou tu stále ty staré známé traily, jako je Wales, Velryba, Tajemný nebo mezi bajkery velmi oblíbený Superflow. Nesmíme však opomenout ani nenáročný Trail podél Černého potoka, který má i přes svou nízkou obtížnost svoje kouzlo.

Čím jsou však Rychlebské stezky tak výjimečné, ptáte se. Vždyť podobných bikecenter je v republice hned několik! Je to hlavně o lidech, kteří jsou se Stezkami spjati a tvoří zde komunitu. Ať už se jedná o rychlebské skalňáky, kopáče nebo jen přátele terénní cyklistiky, pro které se toto místo stalo rájem na Zemi. Rádi se sem vrací a mnohdy jsou skvělými kamarády i mimo Stezky.

Zakladatel stezek, Pavel Horník, tak vytvořil něco, co se povede málokomu. Spojil lidi z rozličných koutů (nejen České) republiky, různého věku i profesí, kteří by se v běžném životě stěží potkali. Za to mu patří velký dík, protože nejlepší bajkovačka je přece ta, o kterou se můžeme podělit s přáteli.

Hanče

Těžká dřina
Na trailu
Banda
Rychlebky