Závod Zlínská 50

Na první říjnový den si členové KPcycling naplánovali účast na tradičním závodě Zlínská 50. Na výběr bylo ze dvou tras, přičemž Martin Haluza se přihlásil na klasickou 50km trasu s převýšením přes 1400m a celkovým počtem 284 účastníků. Zbylí dva členové Honza Mrtvý a Michal Petrák si zvolili trasu kratší – 20km, s převýšením 650m a 123 účastníky.

Hlavní závod odstartoval v pravé poledne a Martin, jako již tradičně ze zadních řad. Po startu se najíždí na dlouhé stoupání, proto zvolil volnější tempo. Z úst našeho závodníka vyplynulo, že se mu v první polovině dařilo držet slušné tempo, ale v druhé polovině, především v poslední třetině už to bylo mírné utrpení a to především ve stoupáních. Naopak v technických pasážích a ve sjezdech si užíval každičký metr. Martin ohodnil svůj výkon těmito slovy: „Trať byla dnes pro mě dost těžká, především proto, že to byla asi jedna z nejdelších letošních vzdáleností, které jsem absolvoval na kole. Nicméně se mi trať líbila a závod jsem si náležitě užil.“

Může se zdát, že 20km závod bude příliš krátký a nezáživný. Opak je však pravdou. Dlouhá stoupání jak na 50km tak na 20km trase dala zabrat nejednomu závodníkovi. Honza s Michalem startovali také z posledních pozic a hned po startu se začali prokousávat vpřed. Úvodní stoupání má +/- okolo 6ti kilometrů a správné rozvržení sil je tedy na místě. Jak Honza tak Michal do závodu dali své maximum a závod si příjemně užili.
Pro mě osobně bylo 20km tak akorát. Naposledy jsem závodil v roce 2015 a závodní absence byla poměrně cítit, a to především ve sjezdech. Téměř každý sjezd v terénu bylo hledání sebe sama a ideální stopy. Nicméně vše je jen o tréninku a přístupu. Takže ponaučení pro mě, více potrénovat v terénu a dostat to zpět do rukou.

Co se týče hodnocení závodu není toho moc co vytknout, jen možná do budoucna více zapracovat na značení a popřemýšlet nad lepším umístěním celého zázemí závodu respektive dojezdu. Ten současný mi přijde celkem nebezpečný a spurtovat z kopce do zatáčky není zrovna ideální.

Jako plus závodu hodnotím skutečnost, že se účastnilo mnoho mladých talentů se kterými jsme se na trati potkali a je neuvěřitelné s jakou lehkostí dokáží ovládat své závodní stroje. Je perfektní, že existují cyklistické týmy, které se nastávajicím generacím věnují a právě na závodech tohoto typu lze vyzkoušet jejich odhodlání a cit pro tento sport!

Výsledky trať 20 km:

Závodník Pořadí Pořadí kat. Čas Ztráta
Petrák Michal 34 14 1:00:24,9 0:12:12,57
Mrtvý Jan 55 21 1:04:49,9 0:16:37,50

Výsledky trať 50 km:

Závodník Pořadí Pořadí kat. Čas 23 km Čas cíl Ztráta
Haluza Martin 185 53 1:22:51,3 3:06:07,3 1:12:01,44
stoupání po startu
Martin – Stoupání po startu (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: zden11)
Stoupání po startu
Martin – Stoupání po startu (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: zden11)
stoupani krátká
Michal – Stoupání (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: kocka-86)
na vrcholu krátká
Honza – na vrcholu (zdroj: rajce.idnes.cz)
výšlap na Drdol
Martin – Stoupání na Drdol (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: okal)
výšlap na Drdol
Martin – Stoupání na Drdol (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: okal)
stoupání
Martin – Stoupání (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: zden11)
dojezd do cíle
Michal – dojezd (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: cyklozlin)
dojezd do cíle
Martin – dojezd (zdroj: rajce.idnes.cz, autor: cyklozlin)