Letní dovolená v Korutanech

Pokud preferujete aktivní letní dovolenou v horách, máme pro Vás tip na výběr destinace.

Jedná se o oblast rakouských alp, přesněji nejjižněji položenou spolkovou zemi Korutany. Tato oblast je pro aktivní dovolenou jako dělaná. Můžete si tu dopřát mnoho aktivit od vysokohorské turistiky, přes cyklistiku, lyžování na ledovci, paragliding až po relaxaci a koupání v nespočtu jezer s křišťálově čistou vodou. Již po příjezdu na vás dýchne kouzlo malebné přírody, s nádhernými výhledy na okolní hory, typickými rakouskými alpskými domy a loukami plnými pasoucích se krav. Vše je tak malebné, že si připadáte téměř jako v pohádce.

My jsme si vybrali městečko Feld am See u jezera Feldsee, které se nachází cca 20 km severozápadně od Villachu. Ubytovaní jsme byli v malém rodinném hotýlku Familienhotel Klamberghof, kde byl k dispozici  i bazén a sauna. Personál i paní majitelka byli velice příjemní, hotel byl na klidném místě a vždy uklizený. Vzdálenost z Přerova je necelých 600 km a pohodovou jízdou vám to bude trvat přibližně 7 hodin. V porovnání s kolonami, které se každoročně vyskytují směrem k přímořským destinacím u moře, je tato doba strávená ve vozidle zanedbatelná.

Městečkem a jeho širokém okolím prochází spousta různých značených tras. K dispozici jsou trasy pro turistiku, značené běžecké okruhy, trasy pro horská kola a cyklostezky. Jelikož jsme vyrazili s našimi malými dětmi, vybírali jsme si spíše lehčí cíle a snažili se využívat lanovek. K tomu máme navíc jedno doporučení pro ty, kteří chtějí využívat různé atrakce, jako již zmíněné výjezdy lanovkami, koupaliště, soutěsky a podobně. Pro tyto účely doporučujeme zakoupení Korutanské karty (cena 42 EUR na 7 dní, k dispozici v info centrech), s kterou jsou pak tyto atrakce zdarma a výrazně tak oproti jednotlivě placeným vstupům ušetříte.

Turistika

Pokud budete chtít v oblasti absolvovat turistické výlety, máte nespočet možností a to buď přímo v nejbližším okolí vesnice anebo v širším okolí s využitím auta. Níže je uvedeno několik tipů, především ty co jsme absolvovali i my sami.

Gerlitzen

Tento vrchol se nachází v nadmořské výšce 1909 m n. m. a leží na okraji Ossiacher See. Nahoru se dostanete lanovkou z městečka Annenheim (pro držitele korutanské karty zdarma), kde se přímo u její stanice nachází velké parkoviště (zdarma) a odtud můžete vyrazit několika trasami dále. Tento kopec je také vhodný pro paragliding, který si zde můžete i zaplatit. My se nechali vyvézt lanovkou až na vrchol a odkud jsme absolvovali krátkou procházku po vrcholu a následný pěší sestup do mezistanice lanovky a poté lanovkou dolů. Kromě výstupu na zmíněný kopec je možno navštívit nedaleký hrad Landskron se zvířecí expozicí, případně absolvovat okružní jízdu lodí po jezeře.

Mölltaler Gletscher

Jedná se o ledovec ve výšce nad 3000 m n. m., který nabízí možnost celoročního lyžování. Na místo se dostanete systémem lanovek, jejichž výchozí bod je za městečkem Innerfragant (z Feld am See zhruba 60 km). K dispozici je tu vysokokapacitní parkoviště. První část výstupu absolvujete v tunelu ve vagónku podobném lanovce na Petřín. Další část je poté již klasickou kabinkovou lanovkou, která Vás vyveze těsně pod ledovec, na který můžete vyrazit pěšky anebo použít sedačkovou lanovku. Kousek od stanice lanovky se nachází malé jezírko s příznačným názvem Eissee. Vychutnat si zde můžete úchvatné výhledy na okolní hory a jezírka. Je zde také výchozí místo několika méně i více náročných tras a okruhů. Pokud se chcete občerstvit, doporučuji využít restauraci u stanice lanovky, jelikož jinde už k dispozici nic není. Po průzkumu a procházkách po okolí stanice jsme se vydali pěšky dolů ke spodní stanici kabinky, kam vede několik značených tras. My vybrali tu „nejkratší“ ale zato celkem příkrou a tak jsme si užili náročný sestup, chvílemi po kamení, chvílemi po skalkách. Během celého výletu v této oblasti je třeba hlídat čas, především kvůli poslednímu odjezdu lanovek.

Turracher Höhe

Malá vesnice na břehu jezera Turracher See nacházejícího se v nadmořské výšce 1780 m severně od Feld am See. Pro odvážlivce doporučuji vystoupat k jezeru na kole (kousek za odbočkou na Nockalmstrasse hlásí značka stoupání 23 %). Odtud je možno využít kabinkové lanovky k restauraci Almzeithütte, kde si následně vychutnáte pohodové procházky po okolí. Pro děti je zde k dispozici „soutěžní“ okruh s různými úkoly a spoustou odpočinkových laviček a houpaček. Pro cestu zpět dolů je možno opět využít lanovku nebo tzv. Nocky Fitzer, což není nic jiného než letní bobová dráha (lístek nutno zakoupit již u spodní stanice lanovky).

turracher panorama
Almzeithütte panorama
lake Turracher
Lake Turracher

Tscheppaschlucht

Tato přírodní oblast se soustavou soutěsek a vodopádů se nachází jižně od Klagenfurtu nedaleko hranic se Slovinskem. Výchozí bod v podobě placeného parkoviště (2 EUR, nutno mít drobné) se nachází kousek za městečkem Unterloibl, vzdáleného od Feld am See cca 70 km. Je ovšem potřeba dorazit zavčas jelikož parkoviště není zase tak velké a může se Vám stát, že budete nuceni parkovat jinde. Odtud vede lesem, kolem lezeckého parku, značená stezka směrem k pokladně do přírodní oblasti. Za pokladnou je možno okusit krátký pěší okruh bosou nohou, který Vás provede po různých površích, od jehličí přes kamínky, klády až po neskutečně ledovou vodu. Samotná stezka pak pokračuje dále podél vody a vine se soutěskami nahoru, dolů, přes různé lávky a žebříky. Na trase se nachází několik rozcestí, které Vás zavedou do různých koutů. My si vybrali směr přes vodopád Tschaukofall, kde je možno nechat se vyfotit do městečka Windisch Bleiberg. Podél tras je k dispozici několik restaurací a také autobusových zastávek, kdy Vás speciální autobusová linka zaveze zpět k výchozímu parkovišti (jízdenka je v ceně vstupu).

Cyklistika

Jelikož jsem také nadšený cyklista, nemohl jsem na tuto dovolenou vyrazit bez svého silničního speciálu. Společně jsme si vychutnali krásu a náročnost alpských výšlapů. Cyklisté si zde zaručeně přijdou na své, poněvadž jak jsem již zmínil, nachází se zde velké množství značených cyklistických tras a to jak pro horská tak i silniční kola. Navíc silnice jsou zde převážně pěkné a místní řidiči na rozdíl od těch našich slušní a ohleduplní. Cyklisté zde mají možnost okusit jak rovinaté trasy v údolích, tak dlouhá mírná či prudká stoupání.

Nockalmstrasse

délka: 30 km, převýšení: 1450 / 1668 m, nástupní místo: Innerkrems / Ebene Reichenau

Tato cesta je průjezdná z obou stran. Já si jako nástupní místo vybral městečko Innerkrems, kam jsme se dopravili autem, já přesedlal na kolo a zbytek rodiny pokračoval autem Z této strany je to dle mapy „jednodušší“, tzn. trasa má o něco menší převýšení než ze směru opačného. Po průjezdu pokladnou (pro cyklisty a majitele korutanské karty je cesta zdarma) se cesta ihned lehce zvedá, nicméně není to nic prudkého. První stoupání měří zhruba 8 kilometrů a v úvodu si užijete několik pěkných zatáček a po cestě je možno zastavit na několika odpočívadlech s možností občerstvení či zajímavostech jako například výstava fosilií. Tento první úsek končí na parkovišti pod vrcholem Eisentalhöhe. Zde je možno kromě občerstvení absolvovat krátkou procházku na zmíněný vrchol a vychutnat si nádherné výhledy. Kolo se nemusíte bát nechat opuštěné ve stojanu protože jste na jihu Rakouska a ne v Česku. My jsme si to samozřejmě nenechali ujít a po povinném focení se vydali na pěší procházku. Bohužel se nám nepodařilo dojít až na vrchol, jelikož začínalo pršet a tak jsme se vydali zpět k autu. Po několika rychlých přeháňkách a vyčkávání jsem nasedl na kolo a vydal se na další úsek, který nejdříve začal krásným 6,5 kilometrů dlouhým sjezdem se serpentinami. Poté následuje výšlap na druhý vrchol této trasy s názvem Schiestelnock. S blížícím se vrcholem je zde cesta více strmější s pěknými serpentinami. Naneštěstí jsem byl donucen asi v půli kopce přesednout do auta, jelikož se strhla pěkná průtrž s bouřkou. Na vrcholu stoupání se nachází mimo jiné chata Glockenhütte, která kromě restaurace nabízí výstavu historie přírody a jiné zajímavosti. Poté už následuje jen sjezd do cíle.

Nockalm Alpine road
Nockalm Alpine road

Villach high alpine road

délka: 16 km, převýšení: 1397 m, nástupní místo: jihozápadní okraj Villachu, ulice Villacher Alpenstraße

Trasa je pouze jednosměrná, to znamená, že po dosažení vrcholu se musíte vrátit stejnou cestou zpět. Stoupání začíná již nějaký ten kousek před samotným začátkem trasy u pokladny (pro cyklisty opět zdarma). Na začátku je několik serpentin, které nás během pár metrů posunou o pěkný kus výše. Po celé trase je k dispozici několik míst s parádními výhledy, které je možno využít ke krátkému odpočinku. Silnice pak končí u vrcholu Rosstratte, kde se nachází stejnojmenná restaurace a také odpočinkový prostor s výhledy do okolí. U restaurace je možno nechat zaparkované kolo a pokračovat pěší túrou (cca 4 km) na vrchol Dobratsch.

Zatáčka na Villach Alpine road
Zatáčka na Villach Alpine road
Aussichtsplateau
Vyhlídka Aussichtsplateau

Malta high alpine road

délka: 13,9 km, převýšení: 1614 m, nástupní místo: Brandstatt / Malta

Zde se opět jedná o jednosměrnou trasu. Pokud někdo nechce ihned začít stoupáním, může na kolo nasednout již ve městečku Malta, odkud je to k pokladně téměř po rovině. Já jsem začal rovnou stoupáním od pokladny, kde se nachází parkoviště a restaurace. Celá trasa je spíše mírnějšího stoupání, s pár krátkými prudšími úseky. Tato cesta mi na rozdíl od té vilašské sedla perfektně a já si užíval krásné výhledy na okolní kopce. Ze začátku mě sice trochu deptalo značení vzdálenosti každých 100 metrů nastříkané na silnici, ale po chvíli jsem si na něj zvykl a nakonec bylo i užitečné. Po pár kilometrech jsem před sebou uviděl dalšího cyklistu, tak jsem ho podvědomě začal stíhat. Než jsme ho ale dojel, čekalo mě krátké peklo. Přede mnou se objevil kamenný tunel vyražený skrz skálu, což by nebylo to nejhorší. Tunel měřil něco přes 500 metrů a jakmile jsem do něj vjel tak jsme zjistil, že v něm vůbec nesvítí žádné světlo a já samozřejmě na kole nemám ani blikačku. V tu chvíli jsem měl úplně stažené půlky strachem a snažil se šlapat co nejrychleji a doufal, že nevjedu do nějaké díry. Taky jsem pochopil význam spojení „světlo na konci tunelu“, jelikož tunel byl úplně rovný a to bylo to jediný co jsem viděl. Asi v půlce jsem myslel, že se potentím, protože do tunelu vjeli motorkáři a to si nedokážete představit jaké to je peklo, když se v temnotě najednou rozburácí hluboký zvuk motorek. No, naštěstí jsem to přežil bez úhony a kousek za tunelem dojel toho silničáře. Poté jsme pokračovali nějaký čas spolu, byl z Holandska a mluvil anglicky, tak jsme taky trochu pokecali. Po cestě jsme narazili na dva semafory, které vždy pouštěli jen jeden směr a také jsme projeli ještě čtyři další tunely. Ty už ale naštěstí byly alespoň trochu osvětlené a krátké. Poslední čtvrtinu trasy jsem opět absolvoval sám, jelikož se mi podařilo kolegovi poodjet. Cesta končí u nejvýše položené rakouské přehrady s vysokou hrází, po které jsem se samozřejmě taky projel a nabízí úchvatné výhledy do okolí.

přehrada Malta
Výhled na přehradu
Hráz přehrady Malta
Na hrázi přehrady Malta

Kolem Milstatter See

délka: 46,78 km, převýšení: 446 m, nástupní místo: Feld am See

Na závěr přichází odpočinková vyjížďka kolem jezera Milstatter. Na tuto trasu jsem vyrazil přímo z hotelu. Cesta vede po místních silnicích a cyklostezkách a je velmi nenáročná. Po cestě si vychutnáváte výhledy na jezero a okolní krajinu. Jezero jsem se rozhodl objet proti směru hodinových ručiček a až do Seebodenu to bylo úplně v pohodě, navíc se mě chytil jeden pár a tak jsme se občas prostřídali na špici. Jakmile jsem se ale dostal na druhou stranu jezera, už to bylo trošku horší, nejen že se cesta začala mírně vlnit, což mi nevadilo, ale hlavně se najednou podklad proměnil v drobný štěrk. Chvíli jsem jel a čekal že to bude jen kousek, ale to jsem se spletl. Potkal jsem jednoho anglicky mluvícího cyklistu a tak jsem se ho zeptal jak dlouho ještě bude tento povrch. Jeho odpověď byla jednoduchá – „celou tuto stranu jezera“. Dodal ale, že celou dobu je to stejně pěkná široká uježděná cesta s drobným štěrkem jako doposud, takže jsem se rozhodl, že to dám až do konce. Sice se na mě občas protijedoucí cyklisté dívali jako na blázna co tam dělám na silničním kole, ale projel jsem to celé.

One thought on “Letní dovolená v Korutanech

Comments are closed.